Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową publikacją na temat budowy fontanny w ogrodzie, która tworzy prawdziwy raj na ziemi. Czytając nasz artykuł, odkryjesz fascynującą historię fontanny, oraz dowiesz się, jak stworzyć piękny wodny element w swoim ogrodzie, który zachwycił zarówno ciebie, jak i Twoich gości.

Przekonasz się również, jakie materiały najlepiej wybrać, aby dodać ogrodowi szyku i elegancji. Zatem,  fontanna, to część raju w ogrodzie, a ogród to miejsce, w którym możesz odpocząć po dniu pracy, spotkać się ze znajomymi i odprężyć się w otoczeniu natury. Fontanna, jako kojący zmysły element, dokładnie wpisuje się w tę scenerię. Szum wody relaksuje skołatane nerwy i pozwala na wewnętrzne wyciszenie, co jest niezwykle istotne w rzeczywistych czasach.

Warto zauważyć, że właściwości relaksacyjne wody znano już w starożytności, gdzie pełniły funkcje zarówno użytkowe, jak i sakralne. Nawet bogaci Rzymianie umiejscawiali fontanny w swoich willach, umieszczając je w centralnym miejscu atrium. W średniowieczu kultura arabska wykorzystywała fontanny w ogrodach, aby zobaczyć cząstkę raju na ziemi, a my dziś możemy podziwiać urokliwe fontanny w Alhambra. Fontanna, jako symbol spokoju i radości, była również niezwykle ceniona w kulturach wschodu.

Pomysł na fontannę

Wybór miejsca i sposobu umieszczenia fontanny w ogrodzie zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Możemy pokusić się o osadzenie fontanny w ziemi lub stworzyć fundament, który będzie stanowił jej część. Współczesne ogrody korzystają z murków betonowych, w tym jak Polbruk Neo, który uzupełnia nowoczesny design, doskonale współgrając z wyglądem układu. Dla wielbicieli stylu rustykalnego doskonały będzie murek Albero, inspirowany efektownymi elementami włoskich ogrodów.

Budowę konstrukcji fontanny zaczynamy od wykopania niecki, wylania ławy i wzniesienia murku z betonowych prefabrykatów. Odpowiednio ukształtowany murek będzie stanowić wewnętrzną część niecki, w której umieścimy zbiornik zasilania w wodę. Przed postawieniem murka należy wylać betonową ławę fundamentową, na której postawimy murek. Możemy wzmocnić konstrukcję murka montując pionowe pręty, które usztywnią konstrukcję. Finalny wygląd będzie zależał od naszych preferencji i założeń projektanta.

Wodotrysk czy kaskada?

Fontanny można podzielić na dwie główne kategorie – wodotryski i kaskady. Wodotrysk daje efekt tryskającej wody, który możemy uzyskać, umieszczając rurkę tłoczącą wodę pionowo i ustawiając kamienie na ruszcie nad zbiornikiem. Efekt kaskady uzyskamy, gdy woda będzie spływać po ścianie murku. W tym celu przeciągamy rurkę przez otwory w pustakach i wyprowadzamy ozdobną wylewkę ze stali, z której będzie wypływać woda.

Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że mają własny zbiornik i nie potrzebują osobnego zasilania. Woda jest pompowana z zamkniętego zbiornika, a w przypadku jej odparowania, uzupełniamy jedynie poziom wody w zbiorniku. Dzięki temu nasza fontanna działa ekonomicznie i nie wymaga stałego dostępu do zewnętrznego źródła wody.

Informacje na temat takiej fontanny są dostępne na stronie:  https://kwiaciarniabmflora.pl/nowoczesne-fontanny-ogrodowe-podswietlane/

Oświetlenie fontanny

Aby podnieść efekt i urok fontanny szczególnie nocą, warto zainstalować oświetlenie. Listwa LED umieszczona pod wylewką kaskady doda specjalnego uroku i podświetli strumień spływającej wody.

Podsumowanie

Budowa fontanny w ogrodzie to nie tylko sposób tworzenia harmonijnego miejsca relaksu, ale także dodanie szyku i elegancji przestrzeni. Wybierając odpowiedni materiał i konstrukcję fontanny, uzyskamy efekt, który stworzy prawdziwy raj na ziemi. Nie należy zapominać o pielęgnacji i uzupełnianiu wody, aby móc podziwiać jej piękno przez całe lato. Wykorzystaj nasze rady i stwórz własną fontannę, która zachwyci każdego odwiedzającego Twój ogród.